Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Registru de transcriptiuni versus carte funciara legea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Registru de transcriptiuni versus carte funciara legea 7

Care titlu are castig de cauza:
1. Contract v-c pe baza de adeverinta si proc. verbal de punere in posesie
conf. legea 18/1991, transcris in registru de trans. si inscr. in 1997;
2. Contract v-c pe baza de titlu de propr. conf. legea 18/1991 intabulat in cartea
funciara in 2006;
Imobilul provine de la acelasi autor.
Mai este valabila publicitatea prin transcriere de vreme ce de 12 ani se aplica
publicitatea prin cartea funciara?
Nu este de ajunse ne-ati relatat pana acum. Trebuie sa ne mai dati niste informatii in plus. Vanzatorul era intabulat in cartea Funciara in momentul in care a facut o noua vanzare? Din ceea ce spuneti aici, la o prima vedere a faptelor, pare ca cel ce si-a intabulat dreptul de proprietate in Cartea Funciara are un titlu mai bine caracterizat. Dar asta va decide doar instanta, dupa analiza tuturor dovezilor si aspectelor spetei.
DA! referitor la cazul 2 din 2006, vanzatorul avea intabularea facuta.
Dupa vanzare, cumparatorul a fost inscris automat de catre notar
conform noilor dispozitii.
Atunci cel ce a cumparat primul nu are altceva de facut decat sa ceara pretul imobilului platit catre vanzator, actualizat cu rata inflatiei si eventualele imbunatarii aduse imobilului.
Multumesc!
Imobilul este un teren. S-a ajuns la situatia aceasta deoarece primaria a emis un
pr. verb. de punere in posesie in 1997 cu care a cumparat primul cumparator.
Din cauze "obscure" acest proc. verb. nu a fost inregistrat in primarie si nu s-a luat titlul pe el.
Autorul a decedat iar mostenitorii nestiind de primul proc. verb. si nici primaria, primesc in 2007
alt proc. verb. pentru acelasi teren pe numele aceluiasi autor. Acesta se inregistreaza, se
face titlul, intabularea si vanzarea.

Acum primul cumparator a facut deocamdata actiune in anulare chamand in judecata
si vanzatorul si cumparatorul din 2006.
Probabil daca nu castiga va face si o actiune in revendicare fata de cumparator.
Din pacate pentru primul cumparator, nu prea vad sanse ca el sa castige aceste procese. Poate daca isi intabula dreptul de proprietate in Cartea Funciara... dar nici asa nu era sigur de castig. Cel de al doilea cumparator este cumparator de buna credinta, vanzarea aceea este perfect valabila, nicidecum nula. Deasemnea el este proprietar de drept, iar o actiune in revendicare impotriva sa este inutila.