Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cadouri in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cadouri in timpul casatoriei

Buna ziua tuturor,

Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie cu privire la o problema pe care o am.Sunt in divort , si in timpul casatoriei , mama mea mi-a cumparat in rate anumite obiecte electrocasnice si toate sunt pe numele ei.Acum sotul meu le foloseste intr-un fel abuziv si deoarece nu vreau sa le strice, pot sa-i interzic legal sa le mai foloseasca?El le considera bun comun si continua sa se foloseasca de ele. Ce pot face eu in acest caz? De vorba buna nu intelege iar eu vreau sa actionez legal, pot face asa ceva si cum?
Va multumesc foarte mult.
Cu stima Daniela M.
nu dvs.. mama, ca ea lea cumparat.. le poate lua inapoi
Codul familiei: Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a)bunurile dobândite înainte de încheierea căsătoriei;
b)bunurile dobândite în timpul căsătoriei prin moştenire, legat sau donaţie, afară numai dacă dispunătorul a prevăzut că ele vor fi comune;
c)bunurile de uz personal şi cele destinate exercitării profesiunii unuia dintre soţi;

In cazul dvs exista 2 situatii.
Mama dvs este proprietara si vi le-a dat sa va folositi de ele, putand oricand sa le ia inapoi.
Sau mama dvs vi le-a dat dvs personal, fara a se presupune ca vi le-a dat pentru a fi bunuri comune. Prezumtie care, in cazul partajului, poate fi dovedita prin declaratia mamei in instanta.