avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit minim

acum la trimestru cand calculez impozitul minim, zic minim pt ca este pierdere, ma raportez la cifra de afaceri din 2009 si in functie de aceasta ma incadrez baremurile respective pt aplicarea impozitului sau merg cum m-am incadrat in 2009 conform cifrei de afaceri din 2008?
Cel mai recent răspuns: mmanu , utilizator 20:54, 13 Aprilie 2010
Se iau in considerarea veniturile totale inregistrate la 31.12.2009 - din care se scad cele exceptate.
multumesc, asa mi s-a parut si mie logic si reiese si din ordonanta dar am vrut sa ma asigur ca este bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug.22-imp.profit 2010 camicami camicami Cum interpretam prevederea din OUG.22/2010 referitoare la soc.infiintate in cursul anului precedent,care nu au fost obligate la plata impozitului minim ? ... (vezi toată discuția)
Ce impozit am de platit eurospot eurospot Nu am activitate din decembrie 2008, in 2009 am platit un impozit minim enorm pentru o cifra de afaceri mare realizata in 2008. In 2010 nu mi-e clar ce trebuie ... (vezi toată discuția)
Plata impozitului forfetar viogeo viogeo Pentru un SRL cu asociat unic pentru care s-a depus cererea de suspendare a activitatii la data de 05.05.2009 la ONRC, si s-a obtinut regim derogatoriu de la ... (vezi toată discuția)