Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... ce acte si ce taxe se platesc la vanzarea unui ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

ce acte si ce taxe se platesc la vanzarea unui apartament

sunt proprietar de apartament de mai bine de 5 ani si acum vreau sa-l vand, deci este prima vanzare de apartament din viata mea
ce acte imi sunt necesare si ce taxe trebuie sa achit (eventual impozite)
1. Actul de proprietate ( insotit de cadastru si intabulare)
2. Actul de identitate
3. Certificat de atestare fiscala (eliberat de directia impozite si taxe locale)
4. Adeverinta de la asociatia de proprietari din care rezulta ca nu aveti datorii la intretinere
5. Chitanta de plata a energiei electrice(ultima chitanta)
6. Extras de autentificare de carte funciara ( completati o cerere la notarul care va autentifica tranzactia si notarul va scoate extrasul de la biroul de carte funciara)
Platiti impozit la vanzare 6000 RON(daca pretul de vanzare este pana in 200.000 RON) plus 1% din suma ce depaseste 200.000 RON.
Succes!
:luck: