avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... ce acte si ce taxe se platesc la vanzarea unui ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

ce acte si ce taxe se platesc la vanzarea unui apartament

sunt proprietar de apartament de mai bine de 5 ani si acum vreau sa-l vand, deci este prima vanzare de apartament din viata mea
ce acte imi sunt necesare si ce taxe trebuie sa achit (eventual impozite)
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 23:01, 13 Aprilie 2010
1. Actul de proprietate ( insotit de cadastru si intabulare)
2. Actul de identitate
3. Certificat de atestare fiscala (eliberat de directia impozite si taxe locale)
4. Adeverinta de la asociatia de proprietari din care rezulta ca nu aveti datorii la intretinere
5. Chitanta de plata a energiei electrice(ultima chitanta)
6. Extras de autentificare de carte funciara ( completati o cerere la notarul care va autentifica tranzactia si notarul va scoate extrasul de la biroul de carte funciara)
Platiti impozit la vanzare 6000 RON(daca pretul de vanzare este pana in 200.000 RON) plus 1% din suma ce depaseste 200.000 RON.
Succes!
:luck:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notare antecontract in cartea funciara Adrian_Gorj Adrian_Gorj Am auzit in trecere la 2 avocate ( o discutie mai aprinsa) cum ca notarii dupa ce se incheie un antecontract, au obligatia de-al nota in Cartea funciara in ... (vezi toată discuția)
Documente necesare AneMariDorina AneMariDorina Doresc sa-mi cumpar un apartament. Ce acte trebuie sa am asupra mea ca si cumparator si ce documete trebuie sa aiba cel care vinde? Ce taxe ar trebui sa achit ... (vezi toată discuția)
Vand apartamentul claudita79 claudita79 am si eu o nelamurire si nu stiu exact pe cine sa intreb... vrea sa-mi vand apartamentul si as vrea sa stiu ce am de facut mai exact... l-am cumparat acum 2 ... (vezi toată discuția)