Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poate plati cartea de munca pt a beneficia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poate plati cartea de munca pt a beneficia de concediul de crestere a copilului?

buna ziua... intrebarea mea este daca imi pot plati cartea de munca personal pentru a beneficia de concediul de crestere a copilului. sunt insarcinata in 6 luni si pe data de 31.03.2010 mi-am dat demisia de la firma la care lucram. de la indemnizatii mi s-a spus k trebuie sa ma angajez in alta parte. este obligatoriu?
va rog sa ma ajutati

va multumesc
Pentru a beneficia de indemnizatie trebuie ca 12 luni anterior nasterii copilului sa realizati venituri supuse impozitarii. Trebuie sa va angajati urgent pentru a prinde fractiunea din luna aprilie altfel puteti pierde dreptul la indemnizatie.
Daca doriti sa "platiti cartea de munca" asta presupune ca platiti contributia de asigurari sociale. Ca sa puteti beneficia de concediul de crestere copil trebuie sa aveti in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului venituri supuse impozitarii.Teoretic ,ar trebui sa va angajati in alta parte ca sa puteti beneficia de CIC.
Ank27, utilizator