avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calitatea constructiei la o casa cumparata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calitatea constructiei la o casa cumparata

Buna ziua,

Am o problema legata de un imobil pe care l-am achizitionat in mediu rural, in apropierea Bucurestiului, P+1. Dupa un an am aflat de o serie de vicii tehnice legate de hidroizolatie, termoizolatie si altele. Practic, repar de ceva timp tot ceea ce ar fi trebuit sa functioneze perfect.

In actul de vanzare-cumparare nu am prevazut o perioada de garantie. Exista vreun mod in care pot fi despagubit de vanzator pentru aceste vicii ascunse? Am cumparat de buna credinta si mi-a spus ca lucrarea este ok dpdv calitate. Ce pot face, care ar fi demersurile?

Casa a fost cumparata, contractand un credit de la banca, deci este ipotecata.

Multumesc frumos,

George
Cel mai recent răspuns: george_x , utilizator 14:01, 14 Aprilie 2010
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
vanzatorul raspunde pentru viciile ascunse ale lucrului vandut.Raspunderea pentru vicii poate fi angajata numai daca sunt indeplinite cateva conditii:
- viciul sa fie ascuns (art.1352) :daca cumparatorul nu l-a cunoscut si dupa o verificare normala dar atenta nici nu putea sa-l cunoasca ,nefiind comunicat de vanzator;
- viciul sa fi existat in momentul incheierii contractului,chiar daca predarea lucrului se face ulterior,dar numai pana in momentul transmiterii dreptului de proprietate ;
- viciul trebuie sa fie grav:din cauza lui,lucrul sa fie impropriu intrebuintarii la care este destinat dupa natura sa ori potrivit conventiei sau sa micsoreze intr-atat valoarea de intrebuintare ,incat cumparatorul ,in cunostinta de cauza ,n-ar fi cumparat sau ar fi platit un pret mai redus.
Toate elementele care conditioneaza obligatia de garantie a vanzatorului pentru vicii ,trebuie sa fie dovedite de comparator.
Raspunderea nu este conditionata de cunoasterea viciului de catre vanzator (art.1354 C.civ.),cid oar intinderea raspunderii difera dupa cum a avut sau nu cunostinta de existenta viciului (art.1356 ,1357 C civ ).
Dreptul la actiunea privitoare la viciile ascunse ale unui lucru transmis,se prescrie prin implinirea unui termen de 6 luni,in cazul in care viciile nu au fost ascunse cu viclenie,cand termenul este cel general de prescriptie extinctive.
Temenele incep sa curga de la data descoperirii viciilor insa cel tarziu la implinirea unui an de la predarea lucrului,in cazul constructiilor termenul fiind de 3 ani de la predarea constructiei.Termenul de un an ,respectiv 3 ani,sunt perioade limita in care viciile ascunse trebuie sa fie descoperite,nesusceptibile de intrerupere sau suspendare .
Mai vedeti si ce spune contractul pe la garantii, exonerari... :D Daca spune ceva.
Multumesc mult pentru mesajul bine documentat. Am adaugat cateva intrebari pe text.

ioana_cristea a scris:

vanzatorul raspunde pentru viciile ascunse ale lucrului vandut.Raspunderea pentru vicii poate fi angajata numai daca sunt indeplinite cateva conditii:
- viciul sa fie ascuns (art.1352) :daca cumparatorul nu l-a cunoscut si dupa o verificare normala dar atenta nici nu putea sa-l cunoasca ,nefiind comunicat de vanzator;
- viciul sa fi existat in momentul incheierii contractului,chiar daca predarea lucrului se face ulterior,dar numai pana in momentul transmiterii dreptului de proprietate ;

daca am inteles bine, viciul trebuie sa fi fost cauzat inainte de transmiterea dreptului de proprietate, chiar daca eu il descopar mai tarziu, adica dupa ce am devenit proprietar

- viciul trebuie sa fie grav:din cauza lui,lucrul sa fie impropriu intrebuintarii la care este destinat dupa natura sa ori potrivit conventiei sau sa micsoreze intr-atat valoarea de intrebuintare ,incat cumparatorul ,in cunostinta de cauza ,n-ar fi cumparat sau ar fi platit un pret mai redus.
Toate elementele care conditioneaza obligatia de garantie a vanzatorului pentru vicii ,trebuie sa fie dovedite de comparator.

adica o expertiza tehnica?

Raspunderea nu este conditionata de cunoasterea viciului de catre vanzator (art.1354 C.civ.),cid oar intinderea raspunderii difera dupa cum a avut sau nu cunostinta de existenta viciului (art.1356 ,1357 C civ ).
Dreptul la actiunea privitoare la viciile ascunse ale unui lucru transmis,se prescrie prin implinirea unui termen de 6 luni,in cazul in care viciile nu au fost ascunse cu viclenie,cand termenul este cel general de prescriptie extinctive.

cum mi se aplica acest lucru? sunt niste vicii pe care nu le-am inteles in primele 6 luni. unele au aparut dupa prima iarna grea, adica aceasta.

Temenele incep sa curga de la data descoperirii viciilor insa cel tarziu la implinirea unui an de la predarea lucrului,in cazul constructiilor termenul fiind de 3 ani de la predarea constructiei.

indiferent de constructie este vorba de 3 ani?

Termenul de un an ,respectiv 3 ani,sunt perioade limita in care viciile ascunse trebuie sa fie descoperite,nesusceptibile de intrerupere sau suspendare .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina sh cu probleme grave. mickwin mickwin Buna ziua, Nu stiu daca a mai fost cineva in cazul meu pe aici pe forum, dar in viata reala cred ca da. Cam de 3 saptamani am facut contractul de vanzare ... (vezi toată discuția)
Inselaciune Dany89 Dany89 Am urmatoarea speta: In perioada Martie - Iunie 2009 am dorit achizitionarea unui script cu licenta de la un anume Dani V. Acesta a spus ca acest script are ... (vezi toată discuția)
Constructie noua-probleme Veronica Popescu Veronica Popescu Buna ziua! In ianuarie 2008, am cumparat un apartament la parterul unui bloc de doua etaje nou construit. Investitorul respectiv a facut totul pe persoana ... (vezi toată discuția)