avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurarea postului sau...? Pentru somaj.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurarea postului sau...? Pentru somaj.

Care este forma cea mai buna pentru un angajat pentru a putea beneficia de somaj?
Sa i se restructureze postul , sa fie disponibilizat intrucat firma nu mai are posibilitati financiare sa plateasca un angakat ptr. postul respectiv, sa fie concediat din varii motive?
Multumesc.:coffee:
Cel mai recent răspuns: Isa Radov , Consultant resurse umane 15:20, 14 Aprilie 2010
Restructurare post si disponibilizare cf art. 65(1) Cod muncii (adica o concediere individuala)
Multumesc.

Care este procedura pentru a restructura postul si disponibilizare? Se face o decizie de catre contabilul firmei, prin care se trec aceste motive, apoi se comunica angajatului? Se depune si la ITM?
trebuie sa acordati salariatului un preaviz de 20 zile lucratoare pe perioada caruia acesta are dreptul sa lucreze numai 4 ore/zi iar 4 ore sa caute de munca. dar salariul il va primi intreg.
preavizul de inainteaza in scris, salariatul va semna pe 1 ex de luare la cunostinta.
la sfarsitul perioadei de preaviz se face decizia de incetare.
Sunteti f. amabil. Va multumesc.

Aceasta decizie de incetare a CIM se depune la ITM ? Daca am o decizie de acum cateva zile, este tarziu sa o depun la ITM maine?

Va multumsc.
Toate deciziile trebuie sa poarte viza ITM. termenul de depunere ptr viza la ITM este 5 zile de la perfectarea actelor

Alte discuții în legătură

Concediere-desfiintare post Q&A Q&A Buna ziua, Care sunt pasii pe care un angajator trebuie sa ii urmeze pentru a concedia un angajat datorita desfiintarii postului (pe motive ... (vezi toată discuția)
Acte concediere desfiintare post miha254 miha254 Buna, stie cineva cu certitudine ce documente trebuie sa emita societatea care doreste concedierea unui salariat datorita desfiintarii postului ocupat de ... (vezi toată discuția)
Anuntarea preavizului verbal Marya STANCU Marya STANCU buna seara am si eu o problema referitor la disponibilizari si preaviz. lucrez la o firma de materiale de constructii si pe data de 22.11 2008 ni sa adus la ... (vezi toată discuția)