Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurarea postului sau...? Pentru somaj.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurarea postului sau...? Pentru somaj.

Care este forma cea mai buna pentru un angajat pentru a putea beneficia de somaj?
Sa i se restructureze postul , sa fie disponibilizat intrucat firma nu mai are posibilitati financiare sa plateasca un angakat ptr. postul respectiv, sa fie concediat din varii motive?
Multumesc.:coffee:
Restructurare post si disponibilizare cf art. 65(1) Cod muncii (adica o concediere individuala)
Multumesc.

Care este procedura pentru a restructura postul si disponibilizare? Se face o decizie de catre contabilul firmei, prin care se trec aceste motive, apoi se comunica angajatului? Se depune si la ITM?
trebuie sa acordati salariatului un preaviz de 20 zile lucratoare pe perioada caruia acesta are dreptul sa lucreze numai 4 ore/zi iar 4 ore sa caute de munca. dar salariul il va primi intreg.
preavizul de inainteaza in scris, salariatul va semna pe 1 ex de luare la cunostinta.
la sfarsitul perioadei de preaviz se face decizia de incetare.
Sunteti f. amabil. Va multumesc.

Aceasta decizie de incetare a CIM se depune la ITM ? Daca am o decizie de acum cateva zile, este tarziu sa o depun la ITM maine?

Va multumsc.
Toate deciziile trebuie sa poarte viza ITM. termenul de depunere ptr viza la ITM este 5 zile de la perfectarea actelor