Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere colectiva

sa-mi spuneti va rog,in cazul inchiderii unui carefour expres salariatii beneficiaza de salarii compensatorii si de somaj?conducerea doreste incetarea contractului de munca prin acordul angajatului si angajatorului cu acordarea numai a salariilor compensatorii.EXISTA legal o cale de a beneficia si de somaj?Daca stiti ce prevede contractul colectiv de munca la CAREFOUR EXPRES?multumesc:O
pentru a beneficia de somaj salariatii trebuie sa fie concediati pentru motive ce nu tin de persoana lor. deci, respectivul anagajtor va trebui sa faca concecieri colective.

orice alt tip de icnetare (demisie sau acordul partilor), chiar daca este urmata de plata unor salarii compensatorii (ptr ca asa s-au inteles) nu da dreptul la somaj.