avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cat dureaza un proces?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cat dureaza un proces?

daca vreu sa dau statul in judecata ca sa.mi pot imatricula masina cat dureaya are cineva ideie? #-o
Cel mai recent răspuns: fanneq , utilizator 17:55, 14 Aprilie 2010
statul roman se va actiona in judecata la CEDO, dupa ce s-au epuizat toate caile de atac in romania
Poate sa dureze cel mult 2 termene, dar se poate si mai mult.
Depinde...

avocat Claudiu Lascoschi
Statul Roman reprezinta un tot amestecat.
Trebuie sa va canalizati mai intai actiunea pe un anumit minister, serviciu sau departament.
Nu cred ca statul Roman nu va lasa sa imnatriculati masina, ci legile unui anumit departament.
Sunteti sigur ca indepliniti conditiile de inmatriculare?
Nu cred ca are cineva ceva cu dv. in mod special, doar ca sunt anumite conditii pe care probabil nu le indepliniti.
Da, statul roman este reprezentat de un serviciu anume.
Practic procesul este cu statul dar dvs. aveti probleme cu o persoana juridica precis determinata.
conditia pe ca nu o indeplinesc este ca nu am 2500 euro sa platesc taxa de poluare si in plus atat am dat si pe masina si nu mi se pare normal sa platesc o taxa egala cu valuarea masini si in plus polueaza si mai putin decat o dacie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa inmatriculare cristianx004 cristianx004 am o masina adusa din austria care arata si functioneaza foarte bine...dar tax a e 2400 euro....nu mi se pare corect si legal sa platim taxa de prima ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare fara plata taxei de poluare Teodor1970 Teodor1970 As dori cateva indrumari.Doresc sa achizitionez o auto ptr care taxa de poluare este aprox 2500 euro .Valoare masinii este de maxim 3000 euro (an 1997 ,euro ... (vezi toată discuția)
Taxa inmatriculare auto krystykv krystykv Buna ziua. Avand in vedere ca Romania a pierdut procesul la curtea Europeana cu taxa de inmatriculare , tot mai trebuie platita aceasta taxa ? Am si eu ... (vezi toată discuția)