Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Seria de pe bloc motor nu corespunde cu cartea de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Seria de pe bloc motor nu corespunde cu cartea de indentitate a masinii si m-au respis la ITP

Problema este felul urmator :Am cumparat masina aceasta cu banii munciti in strainatate am doar 20 ani si am reusit sa imi cumpar masina visurilor mele un bmw e30 dar problema este k : 1- e pe fundatzie ! dar mia zis fundatzia ca imi doneaza masina doar sa platesc impozitul ce e 5 mil pana la vara si sa o transcriu pe numele meu,altfel mio iau. 2-Astazi mam dus sa ii fac ITP-ul si surpriza seria de pe bloc motor nu corespundea cu seria din carte de identitate.am ramas socat pt ca eu nu ma asteptam la asa ceva si sincer singura posibilitate am avut si am cumparato pe aceeasta cu buba din pacate ! As dori sa ma ajuta-ti cu niste informati in legatura cu aceasta problema ce pot face sa ii pot face itp-ul pt ca pe urma o voi pune pe numele meu si trebe sa merg la identificare si vor observa nu o voi putea pune pe mine ! ce trebuie sa fac pt ca nam nici o idee !!!ce trebuie sa fac la RAR ? va rog din suflet ajutati-ma .MULTUMESC ANTICIPAT
cand s-a facut identificarea masinii inainte de a se inmatricula pe fundatie, cum a fost cu seria de motor? daca au schimbat ei motorul, sa va dea factura de la el
pana la urma ati platit masina sau v-au donat-o?
trebuia sa fi intrebat la rar ce puteti face
Trebuie sa luati neaparat legatura cu fundatia ca sa vi se comunice ce s-a intamplat cu motorul.
In cazul in care nu vi se poate raspunde asura acestui aspect,masina trebuie verificata la furturi auto
Eu cand am cumparat masina acum 2 ani maxim nu aveam permis-ul dar acum il am de 2 luni.lam cumparat de la cineva si cel cineva la luat direct de la fundatie.el nu a avut deaface cu itp-ul pt ca la mine a expirat si cat timp nu am avut carnetu nici nu am incercat sa il fac.Mau sunat de la fundatie ca vor sa o radieze dar trebe sa platesc impozitul din 2006 pana azi cam 5 mil bani vechi ,aia nu e o problema k mi-au dat un termen pana la vara il platesc ca sa mio doneze sa o pot pune pe numele meu dar eu astazi am sunat la fundatie si iam spus care este situatia si a zis respectivul ca am duplicatul dupa carte si sa ma duc sa o omologez care mar costa in jur de 5 mil ...asta sincer nu stiu daca au stiut cei de la fundatie de aceasta situatie sau nu.inca e pe fundatie dar urmeaza sa remediez aceasta situatie si sa ma apuc de cealalta : impozit si sa o radieze si sa o transcriu pe numele meu .as vrea sa stiu daca se poate face ceva la RAR daca eu am duplicatu pt ca fundatia e din bistrita si eu din mures ...sincer nu am idee . MULTUMESC CA MI-ATI RASPUNS CAT DE REPEDE POSIBIL ! o seara placuta
Eu am dat pe masina 1000Euro si plus ce am mai pus in ea imi ajunge peste 1500 euro lejer ...mi-au mai zis in tel de la fundatie daca nu remediez problema vor radia masina si iei trebe sa ieie masina sa o duca la tribunal ...nu stiu inca pe unde si va ajunge daca nu fac nimic la fier vechi ! nu stiu ce sa fac sincer ...