Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Identificare RAR, motor fara serie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Identificare RAR, motor fara serie

Am schimbat motorul autovehiculului. Am fost la RAR ptr.inscrierea in CIV a seriei de motor. Cei de la RAR mi-au cerut factura ptr.ca motorul nu are serie iar firma care a efectuat inlocuirea motorului nu mi-a eliberat factura ptr.motor ci mi-a dat doar o hartie la mana ca inlocuirea a fost efectuata in acest service autorizat de RAR. Ce pot face daca firma nu imi da factura ptr.motor? Se poate face declaratie notariala ca am achizitionat motorul de la dezmembrari sau de la un particular? Va rog sa ma ajutati cu o solutie. Eu nu vreau sa vand masina, dar la ITP am inteles ca se face identificarea motorului.
Nu are nicio importanta unde ati inlocuit motorul.. sa va dea factura sau un act/ declaratie de provenienta, cel care vi l-a vandut. De unde l-ati cumparat ?
gi-jane2, moderator
Lam cumparat de la persoana care se ocupa cu cumparare de masini avariate si le vinde dezmembrate.Tipul motorului este acelasi ca originalul doar ca nu are poansonata seria, este fara serie dar acelasi tip
Ce ați mai rezolvat cu schimbarea motorului ma puteți îndruma și pe mine sunt în aceiași situație am același cod de motor dar eu nu am niciun act după ce am cumpărat mașina am observat ca nu bate seria din carte cu cea d pe motor va rog sa ma ajutați și pe mine dacă ați rezolvat-o mașina am înscris o pe numele meu și urmează sa fac itp-ul

olimpiastanca a scris:

Lam cumparat de la persoana care se ocupa cu cumparare de masini avariate si le vinde dezmembrate.Tipul motorului este acelasi ca originalul doar ca nu are poansonata seria, este fara serie dar acelasi tip