Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Exista vreun contract fara impozit? Contractul tip ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Exista vreun contract fara impozit? Contractul tip barter?

Se poate incheia un contract, care sa nu presupuna plata unui impozit, intre o societate comerciala (sa zicem societatea A) care presteaza, fara sa astepte o retributie in bani, anumite servicii pentru o alta societate comerciala (societatea B), cu conditia ca societatea beneficiara (B) sa presteze la randul ei anumite servicii pentru A ,in limita contravalorii serviciilor lui A .
Exista cumva un contract tip barter , dar aplicat in cazul unor societati nationale si nu de import-export ?
Daca da, se mai trece ceva in contract la sectiunea "Pretul ( valoarea) contractului?

Multumesc.
Si contractul de barter se impoziteaza. Se face initial o evaluare a valorii barterului (pentru ca o valoare trebuie sa aiba acel contract de barter)
In cazul unui control fiscal,se verifica daca exista facturi pentru fiecare din contractele incheiate?
cristina_n16, utilizator
Inca nu am avut control fiscal, dar banuiesc ca se cer si facturile ; nu merge nici contractul fara factura nici factura fara contract cel putin in cazul meu (prestari servicii).
~ Conținut șters la cerere ~
Cunosc contractul de barter international, dar ma refeream la contractul de barter intre doua firme locale, care doresc sa isi prestreze reciproc servicii, fara sa implice un transfer efectiv de bani