Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... impozitare pensii handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

impozitare pensii handicap

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
S-a modificat Codul fiscal referitor la impozitarea pensiilor pentru handicap grav si accentuat? Vecina mea este pensionara si beneficiaza si de pensie de handicap accentuat (poliartrita reumatoida); stiu ca s-a discutat asupra modificarii codului fiscal astfel incat si pensionarii sa beneficieze de scutirea impozitului pentru pensii, nu numai salariati.

Va multumesc anticipat!
Va multumim ca existati si ajutati oamenii in clarificarea unor situatii care ar necesita mult stres si un chin pentru astfel de persoane (pentru ea este un efort sa mearga pe strada sau sa-si asigure strictul necesar).
Multumesc !