Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz inregistrare ITM state plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz inregistrare ITM state plata

la ITM Arges se refuza depunerea(inregistrarea)statelor de plata lunare pe motiv ca lucratorii care sunt incadrati ca muncitori calificati nu au salariu lunar de 440x1,2
E corect?
Cred ca se vrea doar marirea sumelor virate catre diverse bugete si toate astea de cand a venit "portocaliul" la putere si 30% din sume raman la dispozitia ITM local,astfel se nasc niste fonduri pentru diverse "obligatii"...etc,etc
Incepand cu ianuarie 2007 ITM -urile au obligatia de a verifica daca se respecta coeficientii de ierarhizare salariala prevazuti in CCM la nivel national. Si cum muncitorii calificati trebuie sa fie retribuiti cu cel putin 1,2 x 440....:D