Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... daca..........
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

daca..........

se poate sa fim citati de catre instanta mai devreme decit termenul afisat pe portal judectoriei pentru ordonanta presedentiala si cererea revocationala?
daca da cam la ce perioada, banuiesc ca dupa ancheta celor de la autoritatea tutelara.:)
se poate.. dar trebuie ca avocatul sa depuna cerere de preschimbare termen si sa o motiveze bine
Pentru orice actiune in instanta, indiferent ca este ordonanta presedintiala sau altceva, se va stabili un termen de judecata care va fi respectat. Instanta nu poate sa solutioneze cauza la alta data decat cea stabilita ca termen de judecata.
In cazuri justificate, partea interesata poate depune la dosar o cerere de preschimbare a termenului de judecata si, daca instanta considera intemeiata cererea, o va admite si va preschimba termenul initial de judecata. ;)