Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termenul de recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termenul de recurs

buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns,se poate ca prin moartea uneia dintre parti intr-un proces civil,sa se prelungeasca termenul de recurs?!?in proces fiind implicate mai multe parti fiind vorba de anularea unui titlu de proprietate si a doua procese de v-c.
multumesc!
Da, se poate.
Vor intra mostenitorii daca accepta mostenirea.
este ceva mai complicat,in speta este vorba de tatal meu care a solicitat anularea titlului de proprietate eliberat pe numele mamei sale in baza legii 18/1991.Terenul in cauza era al sotului decedat,dar din eroare comisia de improprietarire nu a trecut toti mostenitorii pe titlul de proprietate desi acestia erau trecuti in cerere,adica tatal meu si cele doua surori,trecand doar un singur proprietar fara a se mentiona ca este mostenitoare a sotului decedat.Dupa ce se vede proprietara pe terenul respeciv,fara sa tina cont de faptul ca mai sunt si alti mostenitori aceasta,prin mandatar instraineaza terenul in cauza,privand astfel pe tatal meu de dreptul la mostenire.Cand a luat act de cele intamplate,tatal meu ataca in instanta si solicita anularea titlului de proprietate si a contractelor de v-c unde are castig de cauza! Hotararea se pronunta in luna decembrie 2009,in 20 februarie 2010 bunica a decedat iar in 10 martie ne este comunicata hotararea cu drept de recurs 15 zile de la comunicare. In 14.04.2010 una din parti introduce recurs.Intrebarea este,mai este in termen acest recurs?
ca sa poata interveni in proces surorile tatalui meu este nevoie sa se faca succesiunea inainte?
simo79, utilizator
in cazul in care se prelungeste termenul de recurs,asta este valabil pentru toate partile implicate sau doar pentru mostenitorii defunctei?(mai sunt in proces doua nepoate ale ei,in favoarea carora s-a instrainat terenul respectiv)