Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recurs respins dupa cererea avocatului de amânare a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recurs respins dupa cererea avocatului de amânare a recursului

Intr-un proces de stabilire a liniei de hotar dintre doua vecinatati, s-a emis o sentinta la care s-a putut face recurs in termen de 15 zile. S-a stabilit data la care se va judeca recursul, data la care intre timp avocatul meu (al reclamantului si cel care a cerut recurs) nu s-a putut prezenta, de aceea a cerut amanarea acestui proces. Dupa spusele avocatului aceasta cerere nu a fost luata in considerare si cazul a fost inchis. Necunoscand caile procesuale, adica pasii care trebuiesc/pot fi facute si pe langa aceasta, am avut incredere in avocatul meu, am crezut tot ce mi s-a spus. Astazi insa am avut o discutie cu o cunostinta, care mi-a luminat putin mintile. Curios este ca in dosarul primit inapoi de la avocat, pe langa prima sentinta (de gradul I.) si cererea avocatului meu de amanare a judecarii recursului, nu am primit niciun fel de document, care mi-ar arata ca intr-adevar s-a respins cererea si ca s-ar fi definitivat cazul. Intrebarea mea este daca intradevar se poate face asa ceva, ce mi-a spus avocatul sau este un joc ascuns al avocatilor pentru a favoriza unul dintre partile implicate in proces?
In cazul in care a fost respins recursul, inseamna ca sentinta de la instanta de fond nu a fost modifcata. Dureaza pana cand se intoarce dosarul la instanta de fond . Trebuie sa intrebati la arhiva din cand in cand daca s/a iontors dosarul si veti afla motivele respingerii.
Se poate presupune ca avocatul si-a batut joc de client, care a platit un onorariu pentru a-l reprezenta in instantele de judecata. Pe cale de consecinta, suportati pierderile!
Am rescris/editat un raspuns de-al meu anterior, fiindca din cauza neatentiei si a grabei nu am observat stampila si inscrisul pe sentinta pronuntata de catre instanta de fond. Dar acum situatia este si mai confuza, fiindca pe inscris apare ca sentinta a ramas definitiva si irevocabila in septembrie 2009, pe cand in octombrie 2009 am primit citatie de chemare in instanta pentru decembrie 2009 in calitate de recurent. Din pacate in afara de o copie dupa recursul formulat de avocatul meu si cererea acestuia de amanare a cauzei, nu am niciun document la dosar, prin care sa fiu informat despre situatia cauzei de dupa recurs si daca s-a luat act de acesta. Probabil nici nu s-a luat act, daca pe sentinta este inscris ca a ramas definitiva si irevocabila prin nerecurare. Oare ce s-a intamplat? Unde s-a facut o eroare? Cum se poate ca sentinta sa ramana definitiva si irevocabila la o data anterioara datei procesului de recurs la care am fost chemat prin citatie? Si in fond de ce se scrie ca fiind nerecurat, daca totusi s-a facut recurs?
dante2, utilizator
Voi fi nevoit sa studiez un pic dreptul, fiindca mereu se intampla ceva si cu un vecin ca al meu, niciodata nu stii la ce sa te astepti.