Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Salarii compensatorii concedieri colective
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Salarii compensatorii concedieri colective

Salariile compensatorii acordate la incetarea contractelor de munca in urma concedierilor colective sunt scutite de plata impozitului ?
In codul fiscal este precizat ca sunt scutite de la plata impozitului: "sumele reprezentând plăţile compensatorii, calculate pe baza salariilor medii nete pe unitate, primite de persoanele ale căror contracte individuale de muncă au fost desfăcute ca urmare a concedierilor colective". Noi nu platim salarii compensatorii calculate pe baza salariilor medii pe unitate, ci fiecare angajat primeste mai multe salarii lunare brute de baza avute in luna precedenta incheierii contractului de munca.
Buna ziua,
aceste sume nu sunt scutite de plata impozitului.