Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pentru salariile compensatorii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pentru salariile compensatorii

Salariile compensatorii acordate in cazul concedieriloe colective sunt sau nu supuse impozitului pe venit?
Nu sunt supuse impozitarii:j) sumele reprezentând plăţile compensatorii, calculate pe baza salariilor medii nete pe unitate, primite de persoanele ale căror contracte individuale de muncă au fost desfăcute ca urmare a concedierilor colective, precum şi sumele reprezentând plăţile compensatorii, calculate pe baza salariului mediu net pe economie, primite de personalul civil din sectorul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională la încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu, ca urmare a nevoilor de reducere şi de restructurare, acordate potrivit legii;

Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Multumesc! Dar daca salariile compensatorii sunt constituite din 4 salarii de baza?
amya1808 a scris:

Multumesc! Dar daca salariile compensatorii sunt constituite din 4 salarii de baza?

Nu mai inteleg nimic #-o Daca am de primit 10 salarii brute compesatorii ,se impoziteaza sau nu ?
remy28, utilizator
remy28 a scris:

amya1808 a scris:

Multumesc! Dar daca salariile compensatorii sunt constituite din 4 salarii de baza?

Nu mai inteleg nimic #-o Daca am de primit 10 salarii brute compesatorii ,se impoziteaza sau nu ?

Da, sunt impozabile.
Exceptie - Nu se impoziteaza sumele reprezentând plăţile compensatorii, calculate pe baza salariilor medii nete pe unitate, primite de persoanele ale căror contracte individuale de muncă au fost desfăcute ca urmare a concedierilor colective.
Cum se defineste "concediere colectiva"? De pilda, 4 din 15 angajati ai unei firme intra la aceasta categorie? Ni s-au oferit 3 salarii compensatorii, dar nu medii pe unitate ci in functie de salariul de pe contractul fiecaruia. Acestea sunt deci impozabile? Si daca da, inseamna ca beneficiem in continuare de toate drepturile unui angajat (asigurare de sanatate, vechime etc.)?

Va multumesc!