Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... AS VREA SA STIU
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

AS VREA SA STIU

AM UN COPIL MINOR SI SUNT DIVORTATA DE TATAL LUI.SUNT TUTURELE LUI LEGAL. PENTRU A PUTEA IESI CU EL DIN TARA IMI TREBUIE ACORDUL TATALUI?
Daca minorul nu v-a fost incredintat printr-o hotarare definitiva si irevocabila, veti avea nevoie de acordul notarial al tatalui.
da.copilul va este incredintat spre crestere si educare.ati divortat dvs, nu si copilul.asa cum tatal are obligatii fata de copil, asa are si dreptruri.
Daca sunteti divortata de tatal copilului , iar copilul a fost incredintat spre crestere si educare dvs....nu este nevoie de acordul tatalui pentru a parasi tara impreuna cu minorul.
Trebuie insa sa aveti asupra dvs , pentru a arata organelor vamale hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila.
Insa daca tatal are stabilit un program de vizitare minor, iar prin plecarea in strainatate impreuna cu minorul incalcati acest program de vizitare, tatal poate face plangere penala in baza art 307 cod penal.
Parintele divortat, caruia nu i s-a incredintat copilul, pastreaza dreptul de a avea legaturi personale cu acesta, precum si de a veghea la cresterea, educarea, invatatura si pregatirea lui profesionala.( art.43 Cod familiei).
Veti avea nevoie de acceptul lui de a parasi tara cu copilul, altfel, cum spunea @2007_rozi mai sus, tatal poate face plangere penala.
Marcel Mihalache, Avocat