Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drept de acces la minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drept de acces la minor

Minorul a fost incredintat mamei prin hotarare de catre judecatorie. Tatal a cerut si el incredintarea copilului catre mama.
Tatal a facut apel pentru modificarea cuantumului pensiei de intretinere si modificarea programului de vizita.
Tribunalul s-a pronuntat, dar hotararea nu a ramas inca definitiva si irevocabila.
Tatal are domiciliul in strainatate.
Mama este obligata sa-i acorde accesul la copil sau nu?
Da,mama are obligatia de a respecta programul de vizita stabilit. ;)
Parintele divortat, caruia nu i s-a incredintat copilul, pastreaza dreptul de a avea legaturi personale cu acesta, precum si de a veghea la cresterea, educarea, invatatura si pregatirea lui profesionala. ;)
Asta stiu deja, dar hotararea nu este ramasa definitiva si irevocabila, iar el intentioneaza sa faca recurs.
beiu, utilizator