avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drept de acces la minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drept de acces la minor

Minorul a fost incredintat mamei prin hotarare de catre judecatorie. Tatal a cerut si el incredintarea copilului catre mama.
Tatal a facut apel pentru modificarea cuantumului pensiei de intretinere si modificarea programului de vizita.
Tribunalul s-a pronuntat, dar hotararea nu a ramas inca definitiva si irevocabila.
Tatal are domiciliul in strainatate.
Mama este obligata sa-i acorde accesul la copil sau nu?
Cel mai recent răspuns: beiu , utilizator 06:27, 22 Iulie 2011
Da,mama are obligatia de a respecta programul de vizita stabilit. ;)
Parintele divortat, caruia nu i s-a incredintat copilul, pastreaza dreptul de a avea legaturi personale cu acesta, precum si de a veghea la cresterea, educarea, invatatura si pregatirea lui profesionala. ;)
Asta stiu deja, dar hotararea nu este ramasa definitiva si irevocabila, iar el intentioneaza sa faca recurs.
Ultima modificare: Vineri, 22 Iulie 2011
beiu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As vrea sa stiu NICOLETA TOMOVICI NICOLETA TOMOVICI AM UN COPIL MINOR SI SUNT DIVORTATA DE TATAL LUI.SUNT TUTURELE LUI LEGAL. PENTRU A PUTEA IESI CU EL DIN TARA IMI TREBUIE ACORDUL TATALUI? (vezi toată discuția)
Custodia copilului blondycd2000 blondycd2000 daca la divort am obtinut custodia minorului, iar fostul sot nu are stabilit inca dreptul la vizita, pot calatorii in strainatate cu minorul fara acordul ... (vezi toată discuția)
Obligatii tata care nu primeste minorii dupa divort DANCAPITAN65 DANCAPITAN65 V-as ruga sa imi precizati daca, in cazul pierderii procesului de catre tata si incredintarea copiilor mamei acestora, plata pensiei alimentare stabilite de ... (vezi toată discuția)