avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vreau sa dau pe cineva in judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vreau sa dau pe cineva in judecata

un vecin de-al meu imi foloseste o parte din pamantul de la tara in mod abuziv. imi spuneti va rog cum procedez pentru a-l da/chema in judecata ?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 11:46, 19 Aprilie 2010
Plangere penala pentru tulburare de posesie !!
mimi.manea a scris:

Plangere penala pentru tulburare de posesie !!

pe care o depun la curtea de apel sau ?
pe care o depuneti la judecatorie
multumesc.
plangere prealabila pt tulburare de posesie si se depune la parchetul depe langa judecatoria in raza careia se afla panantul sau in care domiciliati nu la tribunal
dar va trebuie o expertiza tehnica sa dovediti ca va foloseste abuziv terenul si martori
daca nu merge puteti incerca pe parte civila pt granituire
succes!

Alte discuții în legătură

Revendicare imobiliara sau tulburare de posesie? crisandra crisandra Buna ziua! Clientul meu are un teren achizitionat anul trecut de la parintii lui printr-un contract de vanzare -cumparare. Pe acel teren insa, vecinul, de la ... (vezi toată discuția)
Revendicare Isabela30 Isabela30 In urma unui partaj succesoral am ramas cu un teren care a fost detinut mai multi ani de o alta persoana iar acum instanta mi l.a dat mie .este vorba de un ... (vezi toată discuția)
Tulburare de posesie sau nu? TRAIAN78 TRAIAN78 Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema si as dori cateva lamuriri, va rog In 2010 un vecin mi-a ocupat fara drept cca 400 mp, i-am facut plangere ... (vezi toată discuția)