Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa post manichiurista receptionera administrator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa post manichiurista receptionera administrator

buna ziua as dori si eu 3 fise de post manichiurista receptionera administrator
Fisa de post Manichiurista
1. Denumirea compartimentului: Manichiura si pedichiura

2. Denumirea postului: Manichiurista

3. Numele si prenumele salariatului:

4. Se subordoneaza:
Este subordonat directorului, patronului

5. Numele sefului ierarhic:

6. Subordoneaza:
Numai daca este cazul

7. Drept de semnatura:
Intern:
Extern:

8. Relatii functionale:
Cu colegele din centrul de infrumusetare c. de reprezentare

9. Pregatirea si experienta:
Studii:
-calificare de specialitate
-alte cerinte specifice –cursuri de perfectionare pe profil

10. Autoritate si libertate organizatorica:
Daca este cazul

11. Responsabilitati si sarcini:
Responsabilitati: raspunde de folosirea integrala a timpului de lucru, de efectuarea corecta a prestatiei, de bunurile incredintate in folosinta.
a. sarcini generale conforme cu Regulamentul de ordine interioara al centrului.
b. sarcini speciale
Primeste clientii care intra in firma (indiferent de adresabilitate) si ajuta la acomodarea acestora.
Informeaza clientii asupra programului de functionare, a altor prestatii din centru, indiferent daca tin sau nu de compartimentul manichiura.
Efectueaza la cel mai inalt standard profesional activitati specifice calificarii: manichiura, pedichiura, scoaterea bataturilor, masaj obligatoriu dupa manichiura si pedichiura, pictura unghiilor, aplicare de unghii false, impachetari cu parafina, etc.
Supravegheaza in permanenta clientii, preocupandu-se de buna lor deservire si informare profesionala corecta.
Asigura integral toate tehnicile de lucru necesare clientului.
Raspunde cu promptitudine la solicitarile clientului.

Raspunde de asigurarea unui climat de destindere si armonie.
Asigura si raspunde de ordinea si curatenia la locul de munca si de aplicarea tuturor masurilor de igiena.
Asigura si raspunde de pastrarea si folosirea corecta a dotarilor din inventarul preluat in folosinta : aparatura, mobilier, consumabile (oja, acetona, vata, produse aferente desfasurarii activitatii in cele mai optime conditii, etc…)
Respecta normele de securitate a muncii si PSI.
Utilizeaza si pastreaza in bune conditii echipamentele din dotare si asigura colectarea corecta a resturilor si deseurilor.
Poarta echipamentul de protectie prevazut de ROI, care va fi schimbat ori de cate ori este nevoie, pentru pastrarea igienei si aspectului estetic personal.
Respecta secretul profesional si codul de etica profesionala.
Se ocupa de actualizarea cunostintelor profesionale, prin studiu individual sau alte forme de educatie continua ci conform cerintelor postului.
Indeplineste si alte sarcini trasate de sefii ierarhici.
La locul de munca ia masurile necesare de prevenire si stingere a incendiilor precum si de economisire a energiei electrice.
c. sarcini deosebite

12. Sanctiuni pentru nerespectarea fisei postului sau a anexelor acestora:
Daca este cazul
--------------------------------------------

Fisa de post Receptionera

1. Denumirea compartimentului: ADMINISTRATIV

2. Denumirea postului: Receptionera

3. Numele si prenumele salariatului:

4. Se subordoneaza: Directorului general si asistentei directorului general;

5. Numele sefului ierarhic:

6. Subordoneaza:
Numai daca este cazul

7. Drept de semnatura:
Intern:
Extern:

8. Relatii functionale:

- cu toti angajatii organizatiei

9. Pregatirea si experienta:

a)studii medii sau superioare;
b)cunostinte de limba engleza sau franceza, operare pe calculator, dactilografiere, telefonie;
c)disponibilitati de dialog, comportament civilizat.

10. Autoritate si libertate organizatorica:

Daca este cazul

11. Responsabilitati si sarcini:

- asigura pastrarea registrului unic de intrari / iesiri al organizatiei;
- asigura activitatea de telefonie centrala a organizatiei;
- asigura activitatea de informatii generale pentru public;
- intocmeste planul fondului necesar protocolului;
- stabileste necesarul de consumabile pentru personalul companiei si comandarea consumabilelor necesare (papetarie, protocol) ;
- pastreaza confidentialitatea tuturor informatiilor referitoare la organizatie;
- duce la indeplinire orice sarcina trasata de superiorul direct sau directorul general;
- raspunde de preluarea corespondentei sosita pe adresa firmei (plicuri, faxuri, oferte etc);
- raspunde de buna circulatie a corespondentei (corespondenta este inmanata numai destinatarului, iar, in cazul in care nu este precizat un destinatar, se inmaneaza sefului direct;
- asigura si raspunde de expedierea in bune conditii a tuturor faxurilor si scrisorilor;
- tine o evidenta a tuturor numerelor de telefon, fax, precum si a adreselor care ii sunt aduse la cunostinta in diferite moduri;
- asigura informarea asupra oricarui numar de telefon cerut de catre angajatii firmei (chiar prin apelarea serviciului de “informatii”);
- preia toate apelurile telefonice si le directioneaza in functie de cererea interlocutorului, afland identitatea acestuia pe care trebuie sa o comunice;
- tine evidenta solicitarilor directe si a apelurilor telefonice in absenta persoanelor cautate si asigura operativ informarea acestora;
- primeste persoanele din afara si le indruma spre departamentele competente sau sala de intalniri;
indeplineste activitatile de protocol;
- furnizeaza cu amabilitate informatiile solicitate;
- raspunde de redactarea de adeverinte, cereri diverse, delegatii respectand formatele utilizate in firma;
- intocmeste situatii sau documente la cererea superiorului direct;
- raspunde de inregistrarea documentelor redactate si de evidenta lor;
- raspunde de transmiterea cererilor de abonamente la reviste si ziare; urmareste si verifica primirea lor;
- asigura arhivarea in ordine a documentelor care ii sunt inmanate, a faxurilor trimise si primite;
- face copii XEROX pentru documentele care ii sunt inmanate;
multumesc frumos