Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu bancile
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu bancile

acum doi ani am achizitionat un dormitor de la un magazin,a fost platit prin banca in valoare de 2200ron..am platit o perioada dupa care nu am mai reusit sa platesc.contractul a expirat si trebuie sa platesc in doua rate suma de 2000 ron..am un teren pe care as vrea sa-l trec pe numele meu.daca nu reusesc sa plates ,ce se va intimpl?imi vor lua terenul?
Buna ziua !
Daca aveti venituri din salariu vi se va retine din acestea (se va pune proprire) . Daca aveti giranti banca se va indrepta spre recuperera sumelor de la acestia . Abia dupa aceea se va proceda la identificarea si valorificarea bunurilor detinute de dvs.
De preferat ar fi sa nu va mariti averea personala momentan.
Este normal ca banca ce a credidat acel contract pentru dormitor sa incerce sa-si recupereze debitul.
Daca dovediti ca nu puteti fi solvabila, neavand bunuri mobile si imobile (case, terenuri) pe numele dv, banca se va limita la retinerea a 1/3 din veniturile dv. daca aveti.