Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... credit garantat cu asigurare de viata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

credit garantat cu asigurare de viata

UN unchi de al meu a incheiat cu o banca un contract de credit bancar pentru persoane fizice, unde nu i s-a cerut nici girant, nici ipoteca ci girarea in favoarea bancii a unei polite de asigurare de viata.
Astfel s-a incheiat o astfel de polita de asigurare, care a fost girata in favoarea bancii. Contractul de credit a fost semnat doar de unchiul meu, si nici de un alt membru al familiei,
Dupa un an si jumatate, unchiul a decedat, murind de cancer pulmonar . Societate de asigurari refuza plata asigurarii, pe motiv ca la intocmirea politei asiguratul ( unchiul ) nu a declarat ca are diabet si HTA.
Cunosc foarte bine situatia si stiu ca unchiul meu nu suferea de aceste boli. Mai mult nu a murit nici de diabet si nici hipertensiune arteriala ( HTA )
Unchiul era o persoana extrem de corecta, si nu ar fi mintit, mai ales daca exista un risc ca familia lui sa plateasca creditul.
Faptul ca avea diabet si HTA a reiesit din fisa de la medicul de familie.
Am aflat ca medicii de familie, pt a incasa bani dupa pacientii lor, sunt obligat sa le completeze aproape lunar fisa medicala. Desi unchiul nu a fost decat de cateva ori la doctor , in fisa sa apare cum ca s-ar fi prezenta de circa 6 - 7 ori pe an. Ceea ce nu este adevarat.
Personal l-am auzit pe ultimul medic de familie cand ii spunea familiei unchiului meu ca in 2 ani l-a vazut doar de 2 ori, insa in fisa medicala reiese ca ar fi fost de mai multe ori investigat medical.
Banca a solicitat recent familiei, care nu sta foarte bine financiar sa plateasca creditul.
Poate fi obligata familia sa plateasca in continuare creditul ? Nici un membru al familiei nu a semnat nimic cu banca. Singura garantie a bancii a fost asigurarea de viata.
Poate fi executat silit apartamentul in care locuieste familia, mai ales ca proprietar a fost si unchiul?
Stiu ca fiecare credit este reasigurat… de ce nu plateste reasiguratorul?
Poate fi tras la raspundere medicul de familie ? Cum se completeaza de catre medici de familie fisa pacientului ?
polita de asigurare este doar o garantie colaterala. debitorul principal era unchiul dvs. dupa acceptarea mostenirii, se transmit mostenitorilor inclusiv datoriile. acestia se subroga in drepturile si obligatiile defunctului.
Cum adica asigurarea este singura garantie a creditului? Pai imobilul? Nu este un credit ipotecar?

Oricum, familia poate scapa din asta si cu imobilul si fara a plati rate doar daca da in judecata societatea de asigurari si castiga. Ceea ce nu inteleg eu este ca totusi diabetul este o boala serioasa, cum se poate sa fi suferit unchiul si sa nu existe date in sensul asta? Daca se hotarasete a se merge in instanta este de foarte mare ajutor o necropsie efectuata de un expert care sa poata spune exact in ce masura a influientat fiecare boala decesul unchiului.

Altfel, sigur ca familia poate refuza sa plateasca ratele si fara a merge in instanta, insa doar cei care renunta la mostenire!!! Nu conteaza daca a semnat vreun membru al familiei ceva la banca, toate drepturile si obligatiile unchiului se transfera mostenitorilor, n-ar fi corect ca unii sa manance frisca si altii nimic, nu?

Bafta! Va sfatuiesc insa ca, inainte de a lua o decizie intr-un sens sau altul sa negociati cu societatea de asigurari, sa gasiti o cale amiabila.
Daca creditul nu este mai mare decat valoarea bunurilor lasate de unchi platiti-l, salvati bunurile si luati-i la rand pe distinsii domni implicati: medicul de familie pentru fals intelectual si asigurarile pentru plata politei. Luati-va avocat.
romascanu, moderator

Cum adica asigurarea este singura garantie a creditului? Pai imobilul? Nu este un credit ipotecar?

pai unde scrie in mesaj ca ar fi credit ipotecar?
Nu scrie, am facut o presupunere si am asteptat o confirmare sau o infirmare. Nu s-a ijntamplat nimic.
Presupunerea mea se baza pe faptul ca se mentioneaza frica de a pierde apartamentul si... pe ideea ca aceste credite sunt majoritare pe piata din domeniu.

Se pare ca am gresit, se mentioneaza ca nu este garantat cu ipoteca.