Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... act donatie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

act donatie

as dori sa stiu daca mama poate dona surorii mele partea mea de teren agricol fara aprobarea mea,cu care eu nu sint de acord.mentionez ca eu si sora mea am renuntat la mosteniri in favoarea mamei in 1993.
Da, poate ,daca are calitatea de proprietar, donatia fiind un act de dispozitie la care orice proprietar este indreptatit.
intrucat dvs. ati renuntat la succesiune , mama dvs. a devenit unic succesor si drept urmare unic proprietar. daca nu au mai existat si alti succesori acceptanti .
astfel, in virtutea dreptului de proprietate, mama dvs. poate dispune cum doreste de terenul al carui proprietar este . si nu are nevoie de consimtamantul dvs.
... numai ca dupa moartea ei, va puteti cere rezerva succesorala.
Mama nu poate dona( testa ...) nimic fara sa va respecte rezerva succesorala.!!!!!poate in schimb vinde.
Odata ce ati renuntat la succesiune, bunul poate fi dispus cu titlu gratuit fara acordul dumneavoastra.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat