Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Abracadabrant! “Vrãjitoarele vor da facturã ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Abracadabrant! “Vrãjitoarele vor da facturã pentru farmece” – suntem anunþaþi online la rubrica “actualitate” din cadrul unui cotidian

Supun atenţiei dumneavoastră un articol pe care eu l-aş fi încadrat la secţiunea de umor:
“25 de deputaţi propun, într-o iniţiativă legislativă, recunoaşterea meseriei de vrăjitor cu drept de liberă practică. Iniţiatorii spun că, astfel, urmaşele Mamei Omida vor putea fi trase la răspundere penal dacă îşi înşală clienţii ori fac evaziune fiscală.”

Greu de încadrat acest subiect – m-am gândit dacă la “discuţii politice” sau la “discuţia la moda”?!

Ce sa mai spun… am ramas cu gura cascată şi mă întreb până unde se va ajunge şi cum se va sfârşi această masură de protecţie a “buzunarelor zecilor de mii de români care îşi hrănesc deşart speranţele cu farmecele rostite de vrăjitoarele şi ghicitoarele din România, dar şi de buzunarul sărac al Guvernului” dupa cum spune articolul.
Aspectul hilar este accentuat prin < „Tămăduitorul sau ghicitorul va trebui să taie chitanţă fiscală pentru serviciile prestate fiecărui client, iar dacă ţi-a promis că-ţi aduce bărbatul înapoi într-o lună, iar asta nu se întâmplă, tu să te poţi adresa instanţei şi poliţiei spunând că ai fost înşelată" >
Daca “grija” politicienilor avea o minimă justificare în privinţa legalizării prostituţiei şi a consumului de droguri, în privinţa legalizării vrajitoriei chiar nu vad decât aspectul economic şi anume dorinţa de a face bani la buget din orice.
Aştept şi părerile dumneavoastă poate eu mă înşel.
Întregul articol il puteţi citi aici: [ link extern ]

Oare CERSETORII nu ar trebui sa taie chitante si ei?
Cred ca pentru aceasta ar trebui recunoscuta aceasta"meserie"(ca numai meserie este !!!),iar ea nu exista in nomenclatorul meseriilor.
Nu sunt rasist,din contra,dar aceasta cred ca este o" misculatie" a parlamentarilor rromi contra unor foloase primite pentru "loby"
Cred ca pentru acelasi motiv,au existat si alti sustinatori