Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca-demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca-demisie

lucrez la o firma de constructii din data de 1-10-2009 si acum o saptamana am hotarat sa plec la alta firma. cum pot semna un nou contract de munca avand in vedere ca inca sunt angajat la vechea firma?? ce ar trebui sa fac ca in cel mai scurt timp sa pot fi angajat la cealalta firma? inca nu am semnat demisia pt ca fostul sef inca mai spera ca ma intorc si ma amana de pe o zi pe alta.#-o
adrian-girada, utilizator
Simplu il semnati pe noul avand in vedere ca data de incepere a activitatii in baza noului CIM sa fie o data ulterioara incetarii vechiului CIM.
aveti posibilitatea incetarii contractului de munca prin demisie de la vechiul loc de munca si, ulterior semnarea noului contract de munca.
ms! ideea e ca daca pana mercuri dimineatza nu semnez noul contract pierd locul de munca ,iar fostul sef ma amana cu semnarea demisiei
daca va avantajeaza, din punct de vedere financiar, noul loc de munca, formulati cererea de demisie, inregistrati-o si va prezentati la noul loc de munca de miercuri. sau, pur si simplu nu va mai prezentati la vechiul loc de munca urmind ca sa inceteze CIM cu art. 61 C. Muncii
adrian-girada a scris:

ms! ideea e ca daca pana mercuri dimineatza nu semnez noul contract pierd locul de munca ,iar fostul sef ma amana cu semnarea demisiei

Demisia operează încetarea contractului de muncă, în mod unilateral, fără a fi necesară aprobarea acesteia de către angajator.