Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM nou, demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM nou, demisie

buna ziua! ce trebuie sa fac ca sa pot pleca de la firma la care lucrez si in cel mai scurt timp sa semnez un nou CIM. precizez ca maine semnez demisia si as vrea ca joi sa semnez un nou CIM. e posibil?? exista alta varianta?
exista posibilitatea de a avea 2 c.i.m -uri in acelasi timp.
Puteti avea 2 contracte in acelasi timp, daca programul lor nu se suprapune.
Altfel, demisia este de 15 zile , daca nu avtei functie de conducere, iar preavizul trebuie lucrat.
O alta posibilitate ar fi sa incercati sa obtineti acordul pentru incetarea contractul cu acordul ambelor parti la o data fixata.
grace_r a scris:

Puteti avea 2 contracte in acelasi timp, daca programul lor nu se suprapune.
Altfel, demisia este de 15 zile , daca nu avtei functie de conducere, iar preavizul trebuie lucrat.
O alta posibilitate ar fi sa incercati sa obtineti acordul pentru incetarea contractul cu acordul ambelor parti la o data fixata.
in cazul in care se face incetarea contractului de munca de comun acord,care e timpul minim in care eu pot semna un nou c.m.i ? ms pt raspunsul anterior
avand in vedere ca vechiul angajator are termen 5 zile pentru depunerea deciziei de incetare a cim ,revisal modificari incetare cim , precum si a cartii de munca completata, inchisa si vizata la ITM , iar noul angajator trebuie sa depuna revisal cim nou cu cel putin o zi lucratoare inainte de inceperea lucrului si avand in vedere ca unele (daca nu toate) ITM-uri nu lucreaza vinerea cu publicul - cel mai probabil saptamana viitoare .
daca fiecare se grabeste si carnetul de munca e la angajator pentru a-l completa mai repede (la itm e posibil sa va intarzie invocand diverse motive : ca nu s-a adus decizia , ca nu e inspectorul care se ocupa de firma respectiva) e posibil mai repede .
succes !
vidiva, utilizator