Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM nou, demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM nou, demisie

buna ziua! ce trebuie sa fac ca sa pot pleca de la firma la care lucrez si in cel mai scurt timp sa semnez un nou CIM. precizez ca maine semnez demisia si as vrea ca joi sa semnez un nou CIM. e posibil?? exista alta varianta?
morenika a scris:

in cazul in care se face incetarea contractului de munca de comun acord,care e timpul minim in care eu pot semna un nou c.m.i ? ms pt raspunsul anterior

Incheierea unui nou c.i.m se poate face imediat dupa incetarea celui vechi.
Data inceperii activitatii la noul loc de munca poate sa fie data incetarii activitatii la vechiul loc de munca.
Un nou CIM poate fi incheiat imediat, din data incetarii celui anterior, fara nici-o problema,
Semnarea noului CIM se face cu minim 1 zi ianinte de data inceperii activitatii, pentru ca noul angajator sa poata face inregistrarea in Revisal in termen, iar cartea de munca va fi adusa cand va fi primita de la vechiul angajator. Anagajtorul nou va avea termen 20 de zile pentru a merge cu actele dvs si contractul pentru a le depune la ITM.