Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie cresterea copilului

Buna seara

Am o nelamurire.in luna septembrie 2009 am avut concediu fara plata mai mare de 20 de zile mai beneficiez de indemnizatie.#-o
Buna seara,
conform legii trebuie sa aveti venituri supuse impozitului in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului. In cazul in care aveti mai mult de o luna concediu fara plata, nu va incadrati, deoarece in luna/luniole respective nu a-ti avut venituri de niciun fel.
Asta in cazul in care, totusi, nu a-ti obtinut venituri profesionale supuse impozitului din alte surse.
Daca ati lucrat macar o zi in septembrie si aceasta va fi singura luna cu asemenea problema (din cele 12luni premergatoare nasterii) veti beneficia de indemnizatie de CCC pana la 2 ani.
Interventie moderator

Va rog sa cititi si sa respectati regulamentul de postare in Forum. Mesajele dublate vor fi sterse.
Multumesc!

3.3. Nu adresa aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului si nu deschide acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.

Gabriela Pintea