avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma suspendata

Buna ziua,

Stiti cumva daca o firma poate fi suspendata temporar la Reg. Com. in cazul in care are obligatii neplatite la stat?

Daca da, pentru obligatiile neplatite curg penalizari pe durata suspendarii?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cristina Vasile , utilizator 07:53, 21 Aprilie 2010
mergi la ONRC cu documentele completate sa vezi daca o suspenda. modele de documente gasesti aici - [ link extern ]
ptr @geo_2008

In noul articol adaugat la Codul fiscal in luna martie, la art.18 al 5:

5) Contribuabilii prevăzuţi la art. 34 alin. (1) lit. b) efectuează pentru trimestrele I—III comparaţia impozitului pe profit trimestrial cu impozitul minim prevăzut la alin. (3), recalculat în mod corespunzător pentru trimestrul respectiv, prin împărţirea impozitului minim anual la 12 și înmulţirea cu numărul de luni aferente trimestrului respectiv. În situaţia în care perioada impozabilă începe sau se încheie în cursul unui trimestru, impozitul minim prevăzut la alin. (3) se recalculează corespunzător numărului de zile aferente trimestrului respectiv. Pentru definitivarea impozitului pe profit datorat se efectuează comparaţia impozitului pe profit anual cu impozitul minim anual prevăzut la alin. (3).

In concluzie datorati impozit minim proportional cu nr de zile de functionare a societatii ( practic pana la data cu care a iesit suspendarea de la reg com).

Contul se poate bloca pe perioada suspendarii.
Pana pe 25.04.2010, trebuie sa declarati si sa platiti impozit pe profit aferent perioadei in care ati functionat.
Din relatarea dvs. inteleg ca ati avut activitate in 2009.
Veti compara impozitul pe profit rezultat din calcul cu cel minim si il veti declara si plati pe cel mai mare.
In ceea ce priveste regimul derogatoriu, se acorda daca nu aveti datorii.
Pana veti primi raspuns, va sfatuiesc sa depuneti normal toate declaratiile, chiar daca sunt in zero.
Multumesc! Inca nu a fost suspendata firma, dar angajatorul prevede acest lucru si a dorit sa stie care sunt conditiile suspendarii si ce obligatii are in continuare.

O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl suspendat cu data de 1 mai 2009 cum este cu forfetarul laszlobotar laszlobotar Am o societate a carei activitate a fost suspendata la Camera de Comert cu data de 1.05.2009. La finante mi s-a spus ca se suspenda numai cu incheierea ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar, suspendare si regimul cheltuielilor in aceasta perioada C_CRISTINA C_CRISTINA O firma a carei activitate este suspendata tocmai ptr a nu plati mpozitul forfetar are in proprietate un teren ptr care plateste impozit anual. Practic se ... (vezi toată discuția)
Firma cu datorii vreau s-o inchid. pot? cristinabucuresti cristinabucuresti Buna ziua. Am o firma care are 6000 ron datorie la stat. Impozite samd... As dori s-o pun pe zero cateva luni ca sa-mi pot plati datoria ( si sa nu mai ... (vezi toată discuția)