Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compensare dividende cu un imobil (teren)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compensare dividende cu un imobil (teren)

Buna ziua
As dori sa ma sfatuiti in urmatoarea problema: in 2007 am cumparat un teren pe societate. Societatea are 2 asociati care au de ridicat dividende din anii anteriori intr-o valoare mult mai mare decat valoarea terenului (valoarea de achizitie, nu valoarea actuala pe piata care este mult mai mica). In acest moment, avand in vedere ca nu exista lichiditati in firma, ei ar dori sa compenseze o parte din dividendele pe care le au de ridicat cu acest teren. Societatea nu are datorii, nu are nici un fel de probleme.
Cum se poate face acest lucru?
Va multumesc anticipat.
Multumesc mult!:love2: