Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plangere penala pentru debite ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plangere penala pentru debite ?

Numele meu este Cristian Victor si sunt administratorul unei soc.com.
In urma cu 7 luni, societatea comerciala pe care o reprezint, a cumparat marfa cu plata la termen de 30 de zile (stabilit telefonic), in valoare totala de 2674,89 lei (factura 1396/07.08.2009 in valoare de 1146,21 lei; fact.1451/20.08.2009 in valoare de 261,57 lei; fact1704/17.08.2009 in valoare de 695,91 si fact1713/17.08.2009 in valoare de 571,20 lei).
Din cauza problemelor cu care firma s-a confruntat, plata nu a fost facuta in termenul stabilit. Nu am primit nicio notificare din partea furnizorului, iar in luna decembrie am primit o notificare de plata de la o societate de recuperari, urmata in cel mai scurt timp de o citatie la judecatorie pentru data de 15.03.2010. Datorita faptului ca numele soc. com. din citatia respectiva era incomplet, am considerat ca nu am fost legal citat si in consecinta nu m-am prezentat.
Mentionez ca, desi societatea unde sunt administrator nu are activitate de aproape un an de zile (ultima activitate fiind cumpararea de marfa mai sus mentionata), fapt ce se poate verifica in actele contabile (bilant, balanta, extrase de cont, etc), am platit prin OP, factura 1451 integral, factura1713 integral (la data de 05.03.2010, fact 1704 integral la data de23.03.2010 si fact 1396 partial in suma de 300 RON.
Dupa cum se poate vedea, s-a platit aprox 90% din suma datorata, restul de 346,21 RON urmand a se achita in perioada imediat urmatoare. Toate aceste sume, au fost depuse de mine in nume personal (prin creditare firma).
La data de 12.04.2010 am primit citatie de la Politie, serviciul de investigare a fraudelor, pentru audiere in cauza penala (?!) privind situatia de mai sus.
Daca exista cineva care poate sa-mi explice si mie de ce am fost citat la Politie, v-as ramane profund indatorat. Nu inteleg ce legatura este intre Politie si recuperarea de datorii?
Multumesc anticipat celor ce vor avea bunavointa de a-mi raspunde.
furnizorul tau a facut plagere penala pentru inselaciune,du-te la sectia de politie ,serviciul de investigare a fraudelor ,sa ai la tine toate chitantele cu care poti dovedi plata partiala