Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am incercat sa mut masina si nu am avut permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am incercat sa mut masina si nu am avut permis

salut. am si eu o intrebare exista vreo lege in care sa ma apere . in urma cu 2 luni prietenul meu a baut suficient de mult incat a parcat masina undeva in mijlocul strazi. ma sunat si am mers cu el acasa.dar masina lui nu era asezata bine pe strada deabea mai trecea o masina printre ia si bordura, acum eu vazand cum este masina parcata am decis sa mut masina din locul in care era sa o trag cat mai pe dreapta si sa nuncurce circulatia. pe strada nu era nimeni si nu aveam la cine sa cer ajutor era 1:00 noaptea. si in momentul cand am incercat sa mut masina mau oprit politia si mia facut dosar penal. exista vreo lege cu care pot sa ma apar. ?
depinde de ce au constatat politistii si de spetza in sine. dvs ati prezentat-o in roz. ei bine, faptul ca ati deplasat autovehicolul si 1 m fara permis asta atrage fapta penala de conducere fara permis. doar daca sedeati in masina pe loc si erati la volan, asta mai era cum era, ca scapati...cu totii cand suntem mici, avem tendinta sa ne urcam la volan cand masin e parcata si nu e o problema cu conditia sa nu facem niciun centimetru cu ea.
Din nefericire,chiar si pentru deplasarea autovehicului,numai pentru 1 metru,ati savarsit infractiunea de conducere pe drumurile publice fara permis de conducere,astfel cum este aceasta prev.de art.86 al.1 din OUG nr.195/2002,fapta sanctionabila cu inchisoare de la 1 an la 5 ani inchisoare.
Daca puteti dovedi ,cu acte,martori,alte probatorii,situatia astfel cum ati invederat-o,daca nu ati mai savarsit alte fapte,daca veti colabora formal cu organele de urmarire penala,dar si daca veti avea un aparator iscusit s-ar putea sa fiti sanctionat numai cu amenda administrativa procurorului,conf.art.18/1 c.pen.