Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce Declaratii Fiscale depune o intreprindere ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce Declaratii Fiscale depune o intreprindere individuala platitoare de TVA?

Buna, sunt Intreprindere Individuala si as vrea sa stiu care sunt obligatiile mele fiscale, ce declaratii depun si la ce termen? Mentionez ca realizez venituri din profesii libere, iar determinarea venitului este in sistem real.

Multumesc
Declaratii fiscale
Declaratia 220 se depune de catre:
- contribuabilii care incep o activitate in cursul anului fiscal, in termen de 15 zile de la data producerii evenimentului;
- contribuabilii care in anul anterior au realizat pierderi si cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decat anul fiscal, precum si cei care, din motive obiective, estimeaza ca vor realiza venituri care difera cu cel putin 20% fata de anul fiscal anterior, odata cu declaratia privind venitul realizat;
-Declaratia 200- se depune pana la 15 mai, pentru veniturile realizate in anul precedent
-Declaratia 300- Decont de taxa pe valoarea adăugată (potrivit optiunii facute la infiintare), daca este platitoare de tva
-Declaratia 392A- se depune anual doar de platitorii de TVA care au realizat cifra de afaceri sub 10.000 EURO in anul precedent si cuprinde livrările de bunuri şi prestările de servicii către persoane înregistrate şi persoane neînregistrate în scopuri de TVA, (25.02).
-Declaratia 392B –se depune anual, de neplatitorii de TVA, a căror cifră de afaceri este cuprinsă între 10.000 şi 35.000 de euro, (25.02).
-Declaratia 394-doar pentru platitorii de TVA (semestrial, pana la 25.01 si 25.07) - Declaraţie informativă privind livrările/prestările şi achiziţiile efectuate pe teritoriul naţional.
Declaratiile trim. la Casa de pensii si Casa de Sanatate pentru contributiile datorate.