Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vreau sa fiu expert contabil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vreau sa fiu expert contabil

am terminat facultatea in stiinte economice specializarea management si as dori sa fiu expert contabil.....care ar fi procedura, trebuie sa dau vriun examen? ....pe unde trebuie sa merg ca sa ma autorizez?
Buna seara.
Examen de acces la CECCAR .
Foarte greu,examen scris,se poate lua cu sansa .
Se da din contabilitate,fiscalitate,audit,evaluare,drept ,deontologie ,expertiza contabila.Cam atat.
Cel mai bine studiati site-ul CECAR.Are si forum.
Succes!
Profesia de expert contabil şi de contabil autorizat se exercită de către persoanele care au această calitate, în condiţiile prevăzute de OUG nr.65/1994.
1. Accesul la profesia de expert contabil şi de contabil autorizat se face pe bază de examen de admitere, la care să se obţină cel puţin media 7 şi minimum nota 6 la fiecare disciplină, efectuarea unui stagiu de 3 ani şi susţinerea unui examen de aptitudini la terminarea stagiului

2. Pentru a participa la concursul pentru profesia de expert contabil se poate prezenta persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are capacitate de exerciţiu deplină;
b) are studii economice superioare cu diplomă recunoscută de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului;
c) nu a suferit nicio condamnare care, potrivit legislaţiei în vigoare, interzice dreptul de gestiune şi de administrare a societăţilor comerciale.