Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia pt crestera copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia pt crestera copilului

buna ziua! sunt derutata poate ma puteti lamuri daca beneficiez sau nu de indemnizatia pt cresterea copilului, sunt insarcina in luna 6,trebuie sa nasc in august insa am carte de munca doar din luna ianuarie a acestiu an, dar din iunie 2009 am contract de agent de asigurari pe baza caruia am platit impozit pe venit daca acest contract se ia in considerare ar insemna ca o sa primesc indemnizatia dar contabila firmei la care lucrez spune ca nu se ia in calcul acest contract desi legea spune ca trebuie sa ai un venit impozitabil anterior nasterii timp de 12 luni venit care poate fi realizat si din activiatti libere deci nu stiu ce sa cred.si daca nu se ia acest contract in calcul pot plati la asigurarile sociale din urma si daca da la care din ele.va multumesc!
1. Orice venit profesional supus impozitarii se ia in calcul.
2. Cand veti completa adeverinta cu veniturile pe cele 12 luni anterioare nasterii veti atasa si o adeverinta de la Fisc cu privire la veniturile dvs. in urma contractului de agent de asigurari in perioada respectiva.
Toate veniturile profesionale impozabile se iau in calcul. La dosar veti depune adeverinta de venit de la firma si dovada veniturilor din 2009, de la Administratia finantelor publice.