Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Competenta instantei incredintare minor din afara ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Competenta instantei incredintare minor din afara castoriei

Am un copil minor , recunoscut de tata.As dori sa promovez actiune de incredintare, actiune de stabilire domiciliu minor si pensie de intretinere.Minorul locuieste cu mine, tatal in alta localitate.Mi s-a spus ba ca ar fi competenta judecatoria din raza careia domiciliaza minorul ( adica la mine) , ba ca unde domiciliaza el( la 1000 Km distanta) Desigur, mi s-ar parea normal sa fie la domiciliul de fapt al minorului.Va rog sa ma lamuriti si sa-mi dati si un temei legal daca se poate De asemenea sa dori sa stiu care este taxa de timbru .Multumesc
e la domicilul minorului in mod sigur instanta compententa.. va trebuie totusi un avocat, nu va jucati cu astea
Multumesc.As dori insa sa va rog sa-mi indicati exact unde se specifica exact competenta, deoarece vreau sa fiu sigura...si sa stiu de unde sa caut avocatul:D
in codul de procedura civila este trecuta.. la competenta teritoriala..un avocat il gasiti cu incredere si pe forumul avocat.net.. eventual consultati-va mesageria privata
este o competenta alternativa, actiunea de poate promova si la domiciliul paratului respectiv tatal dar si la domicliul dvs , respectiv judecatoria de care apartineti bafta
Adica si unii si alti au avut dreptate?:O..de aceea insist cu temeiul legal , deoarece nu doresc sa am probleme.Mie mi-ar conveni sa fie judecatoria de la domiciliul minorului, adica al eu...dar ce ma fac daca, angajeza avocat si pe urma ma da la domiciliul lui la Satu Mare? mai angajez un avocat si de acolo? deoarece banuiesc ca nimeni nu face de placere 1000 KM...de aceea as dori sa-mi indicati articolul exact...