Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune in tagada paternitatii - instanta competenta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune in tagada paternitatii - instanta competenta

Ce instanta este competenta intr-o actiune in tagada paternitatii introdusa de tatal biologic (cu domiciliul legal in Romania si rezidenta in Germania), in situatia in care atat sotul mamei cat si copilul, locuiesc in Japonia? Precizez ca , copilul s-a nascut tot in Japonia.
Impotriva cui formulez aceasta plangere? Impotriva mamei copilului sau impotriva sotului mamei?

Multumesc!
Irina S., utilizator
Instanța competență este cea din Japonia. Contactați un avocat din Japonia care să vă ajute în demersurile privind tăgada paternității, dacă e cazul.
Cine dorește să conteste paternitatea și de ce`? Procesul se va judeca conform legilor de acolo, și după legile lor nu se știe dacă este necesară o contestație a paternității, sau nu.
De aceea aveți nevoie de asistență juridică din Japonia.
Tatal biologic doreste sa se stabileasca prin instanta de judecata , ca este copilul lui si nu al tatalui trecut in certificatul de nastere. Practic mama copilului, dupa ce a ramas insarcinata a plecat in Japonia, s-a casatorit la cateva saptamani cu un cetatean japonez si când a venit pe lume copilul, acesta din urma a fost trecut pe certificatul de nastere ca fiind tatal.
Pai ce sa vrea tatal biologic? Sa fie recunoscut ca fiind tatal copilului.
In ceea ce priveste competenta teritoriala, potrivit art.5 C.proc.civ, cererea de chemare in judecata se face la instanta domiciliului paratului, actor sequitur forum rei, iar in continuare , potrivit alin.2 al aceluiasi articol, daca paratul are domiciliul in strainatate sau nu are domiciliu cunoscut, cererea se face la instanta resedintei sale din tara, iar daca nu are nici resedinta cunoscuta, la instanta domiciliului sau resedintei reclamantului, aceasta reprezentand regula de drept comun.

Cum poate fi realizata expertiza medico-legala, in absenta mamei si a minorului ?
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Cererea de chemare in judecata a fost introdusa impotriva mamei copilului, parat care are dom.in Romania. Sotul mamei copilului locuieste in Japonia. Copilul minor locuieste impreuna cu acestia doi tot in Japonia. In aceasta situatie apreciati ca fiind competenta teritorial instanta locului de domiciliul a mamei copilului (in Romania)?

Va multumesc.
Irina S., utilizator
Nu, nu așa se pune problema. Instanța competentă este cea unde locuiește mama și copilul.
În cauza dvs, Judecătoria de la domiciliul unde locuiește mama și copilul în Japonia este Instanța competentă teritorial.
Nu are nici o relevanța domiciliul din buletinul mamei în cazul proceselor cu minori, ci locuința unde domiciliază efectiv cu minorul, chiar și fără forme legale.
Dapix, utilizator