avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... unde se deschide procesul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

unde se deschide procesul

buna ziua,
am si eu o problena.am facut tagada paternitatii si acum asi vrea sal dau in judecata pe tatal natural dar nu stiu unde se deschide procesul eu sunt din oras iar el apartine de alt oras dar sujtem amandoi din acelasi judet.procesul il deschid in orasul de unde este el sau minorul.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 13:24, 25 August 2008
actiunea in tagada paternitatii este de competenta judecatoriei din raza teritoriala unde domiciliaza paratul.
ok si daca a-si spune ca nu cunosc domiciliul paratului ci ultimul loc de munca unde a lucrat pot sal citez acolo fiind in orasul unde stau eu.
da , acest lucru este posibl , in cazul in care nu cunoasteti adresa unde domicileaza acesta
a-si mai vrea sa va intreb:el lucreaza in politie a-si putea sal citez(pt prima oara) direct la inspectoratul de politie?asta fiin ultimul loc de munca.
Va multumesc
eueu a scris:

a-si mai vrea sa va intreb:el lucreaza in politie a-si putea sal citez(pt prima oara) direct la inspectoratul de politie?asta fiin ultimul loc de munca.
Va multumesc


Il puteti cita acolo dar stabilirea domiciliului paratului nu se va face in functie de locul de munca.
Adresa lui de domiciliu va determina competenta instantei.
Riscati sa pierdeti cateva luni pana ajunge dosarul la instanta competenta.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces parental Pirvan Daniela Pirvan Daniela Buna seara! Sunt căsătorită de 15 ani dar deși ne-am despărțit în urmă cu 13 ani ,inca nu am divorțat. De 10 ani am o altă relatie din care a ... (vezi toată discuția)
Tagata sau contestarea paternitatii Zo0 Zo0 Buna ziua, Va prezint urmatoarea situatie, extrasa din cererea de chemare in judecata pe care o pregatesc: ---- In fapt, subsemnata Daniela, m-am ... (vezi toată discuția)
Divort dupa 20 de ani handsu handsu Care este procedura de divort in cazul in care partile nu mai locuiesc impreuna (domicilieaza in doua parti diferite ale tarii) de 20 de ani . Din legaturi ... (vezi toată discuția)