Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii spor vechime
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

spor vechime

Este obligatoriu sa se dea spor de vechime?
Am inteles in ultima vrema ca sunt foarte multe controale de la ITM pe tema acordarii sporului de vechime,care,cica ar fi obligatoriu.
Art. 41. - (1) Părţile contractante sunt de acord ca în perioada următoare să acţioneze pentru includerea unor sporuri în salariul de bază, care să reprezinte retribuţia pentru munca prestată şi condiţiile de la locul de muncă, astfel încât salariul de bază să aibă pondere majoritară în salariu.
Art.41 (3) d) pentru vechime în muncă, minimum 5% pentru 3 ani vechime şi maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de bază;
Daca ati inclus sporul de vechime in salariu si se poate dovedi asta este in regula (ceea ce nu cred ca ati facut ca altfel nu puneati intrebarea). Daca nu, aveti obligatia acordarii sporului (si din ultimii 3 ani).:D
La societatea la care lucrez suntem 7 salariati incadrati cu contract individual de munca.Societatea este SRL.
Deci,sunt obligata sa platesc si sporul de vechime,pt ca nu este inclus in salariu?
Nu asa reiese? CCMN se aplica tuturor angajatorilor.
M-am uitat in contractul de munca si este o mentiune
"Alte elemente constitutive:
a)sporuri sunt cuprinse in salariul de baza"
dar nu sunt specificate sporurile.
In acest fel sunt acoperita,adica nu trebuie sa mai calculez sporul de vechime,nu?
Nu sunteti acoperita fiindca nu ati specificat la semnarea CIM sporurile incluse in salariu si cuantumul, cuantum care se modifica la trecerea in alta transa de vechime. Daca o faceti acum fara acordul salariatilor si fara act aditional ar fi ilegal.