avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Onorariu avocat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Onorariu avocat

Care este onorariul pe care il percepe un avocat decat sa conceapa o intampinare?
Cel mai recent răspuns: RADU SAVALACHE , Avocat 23:34, 26 Aprilie 2010
Depinde, de la caz la caz...si de avocat si de complexitatea cazului ce urmeaza a se face Intampinarea.
In numele paratului pentru o granituire si a mai facut si o cerere reconventionapa ptr. despagubiri de gard unde suma este de 820 lei si se imparte intre paratul reclamant si reclamantul parat
onorariul nu este o suma fixa si variaza de la caz la caz, de la avocat la avocat dar, mai ales de la client la client
Avocat salabut dintr-un municipiu mic de judet din Oltenia (are oficii si cabinetul acasa) clientul .....
frumos din partea dvs. X-(
faptul ca are sediul la adresa de domiciliu si ca are si dosare din oficii , nu presupune ca este un avocat slabut.

astea nu sunt criterii pt. a determina competenta profesionala a unui jurist .
de ce nu va redactati singur intampinarea ?? daca tot vi se pare asa un lucru usor si care nu presupune prea multa calificare profesionala

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa avocat marianica marianica Am avut anul acesta o problema juridica. Vecinul meu m-a dat in judecata pentru revendicare imobiliara. Din start sansele lui de a castiga erau ca si ... (vezi toată discuția)
Procedura de judecare in recurs olghi olghi Ma numesc Cornes Gheorghe și am avut un proces (granituire proprietăți) în calitate de reclamant la care sa dat hotărâre în favoarea mea ... (vezi toată discuția)
Valoarea onorariului pentru o reabilitare judecatoreasca...? cristi.net cristi.net Intentionez sa demarez o actiune de reabilitare judecatoreasca. Evident, in acest scop am nevoie de serviciile unui avocat. Ma poate ajuta cineva cu o opinie ... (vezi toată discuția)