Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Scoatere din spatiu.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Scoatere din spatiu.

In ce conditii pot sa scot pe cineva din spatiu. persoana a fost primita de catre sotul meu acum cativa ani, dar sotul a decedat in februarie, iar eu in calitate de sotie a decedatului, doresc scoaterea persoanei din spatiu, dfeoarece aceasta si-a aratat intentia de a profita intr-un fel sau altul.
Persoana respectiva a fost trecuta in spatiu acum aproximativ 3 ani. Nu stiu data exacta deoarece nu ma informeaza nimeni. Nici la politie, nici la notariat.

Multumesc anticipat.
investiti instanta de judecata cu o actiune in evacuare a toleratului .
O actiune la Judecatorie de evacuare a toleratului pentru lipsa de titlu (contract de comodat, inchiriere, proprietate), din locuinta proprietatea dv. ;)
1. Adresati-va cu o cerere celor de la evidenta populatiei prin care sa specificati ca nu mai doriti ca persoana sa figureze cu domiciliul la adresa dvs.
2. Introduceti in instanta o actiune in evacuarea persoanei tolerate.