Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Luare in spatiu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Luare in spatiu

Acum 9 ani am luat pe concubinul meu in spatiu, facandu-i carte de identitate pe adresa mea . Doresc sa ma informati cam cat dureaza in instanta o actiune de evacuare, concubinul este violent la bautura , nu vrea sa iasa de buna voie,apartamentul este al meu si toate bunurile fixe cu masina ,le-am cumparat eu cu banii munciti in strainatate, el nu economiseste nici un leu din salarul lui in perioada ce sunt plecata. Va multumesc
marleen, utilizator
Nu ar trebui sa dureze mult, dar a face o apreciere ar fi lipsit de profesionalism.Trebuiesc avute in vedere multe aspecte( modul de indeplinire a procedurii de citare, acordarea unui termen pentu aparare, administrarea probelor,etc).
1. Adresati-va cu o cerere celor de la evidenta populatiei prin care sa specificati ca nu mai doriti ca persoana sa figureze cu domiciliul la adresa dvs.
2. Introduceti in instanta o actiune in evacuarea persoanei tolerate ori o ordonanta presedintiala invocand violenta, consumul de alcool, pericolul degradarii bunurilor personale.