Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Putem sa decadem din drepturile parintesti un tata?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Putem sa decadem din drepturile parintesti un tata?

acest tata fost consumator de stuperfiante actualmente comsumator de bauturi alcoolice si scandalagiu. a fost arestat pentru furt .in prezent nu ajuta cu nimic familia si ameninta ca ma omoara.inca nu suntem divortati.
raducristiana62, utilizator
Pentru motivele enunțate de dvs. nu poate fi sancționat tatăl cu decăderea din drepturile părintești.Doar dacă ar aplica rele tratamente copilului, ar comite fapte care i-ar pune în pericol viața, sănătatea, integritaea corporală, dezvoltarea,etc.
Faptele despre care spuneți pot fi sancționate contravenținal sau chiar pedepseite, dacă veți depune plângere pentru amenințare și veți putea dovedi fapta.
fetita are 9 ani si se teme de scandalurile lui,deci copilul este afectat de comportamentul lui. se poate dovedi comportamentul violent prin repetate apeluri la politie.va multumesc pentru raspuns.
raducristiana62, utilizator
Nu il puteti decadea din drepturi dar instanta poate aprecia in ceea ce priveste programul de vizita.
Adica sa nu il lase sa ia copilul la dmiciliul lui.
Puteti obtine un ordin de restrictie si protectie daca va e teama de el,
Ordinul il protejeaza si pe copil.
Cererea se depune la judecatoria de care apartineti, aveti nevoie de probe.
Va pun legea in link sa vedeti si care e procedura.
[ link extern ]

introduceti si cererea de divort.
gi-jane2, moderator
si in ce conditii am putea obtine decaderea din drepturi? sincer este foarte violent iar legea pentru el nu reprezinta nimic. parinti mei doresc sa vanda casa datorita lui si sa nu mai stie unde locuim.