Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum decad tatăl din drepturi ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum decad tatăl din drepturi ?

Buna ziua, eu si tatăl copilului nu suntem căsătoriți dar stam in aceiași casa, el a inceput sa se poarte foarte urat, ma înjura tot timpul de fata cu copilul, de cateva ori a dat in mine, bea foarte mult si as vrea sa stiu daca sunt suficiente niste înregistrări cand el ma înjura foarte rau ca sa pot scapă definitiv de el. Copilașul nostru are 2ani si este foarte vulnerabil la certurile nostre, cred ca cel mai bine ar fi sa nu mai stea in preajma unui asemenea om.
Daca va despartiti de el si locuiti in alta parte veti evita aceasta situatie.
Decadere nu veti obtine.
El va obtine probabil un program de vizita in prezenta dvs. cat este mic copilasul.
Daca va angajati avocat vorbiti si cu acesta sa va sfatuiasca cum sa procedati in raport de tot cu vizita...
Indicat este sa obtineti initial un ordin de protectie impotriva concubinului,eventual sa va cautati alt domiciliu si ulterior sa va ganditi la o autoritate parinteasca exclusiva.
Din păcate ordinul de restricție este foarte greu de obținut... O sa încerc sa montez o camera de filmat in casa pentru a înregistra cum se poarta. Sper sa pot face asta pentru ca este o influența negativă asupra copilului meu... Multumesc pentru raspuns , o zi buna.
Camera montata in casa poate duce la nulitati procedurale.
Adica sa aveti probe nule.
Incercati sa vedeti cum sa procedati ca sa faceti ceva care sa va ajute.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nici nu aveți calitatea procesuala pentru a cere decăderea din drepturile părintești.
Luați-vă gândul de la decădere din drepturi, și mai bine mutați-vă în altă parte.