Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Putem sa decadem din drepturile parintesti un tata?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Putem sa decadem din drepturile parintesti un tata?

acest tata fost consumator de stuperfiante actualmente comsumator de bauturi alcoolice si scandalagiu. a fost arestat pentru furt .in prezent nu ajuta cu nimic familia si ameninta ca ma omoara.inca nu suntem divortati.
raducristiana62, utilizator
E violent cu copilul, l-a batut ?
nu. dar tipa la ea o intimideaza s-a taiat la maini in fata ei .
la ce va ajuta decaderea din drepturi?
pentru a va proteja de el faceti plangere la politie si depuneti cerere la judecatorie pentru ordin de protectie
adresati-va si celor de la DGASPC (protectia copilului)
mirebire, utilizator
Mergeti la DGASPC, ei sunt in masura sa ceara decaderea din drepturi a tatalui, nu cred ca voar cere si nici nu v-ar ajuta prea mult.
Cereti divortul, daca puteti proba ca aveti motive intemeiate cereti sa exercitati singura autoritatea parinteasca, separat solicitati un ordin de restrictie.
Aveti nevoie de avocat.
Introduceti actiune de divort (taxa de timbru - 100 ron), dar inainte am inteles ca trebuie sa mergeti pentru informare la mediator ( ar trebui sa fie 0 ron). Faceti in acelasi timp la judecatorie o cerere de ordonanta presedintiala pentru incredintare minor si pensia de intretinere pana la solutionarea divortului ,si cereti acolo si ordin de protectie ( puneti dovezi , martori, acte medicale, si descrieti faptele). Ordonanta presedintiala se va judeca in regim de urgenta . Taxa de timbru este 20 de ron .