Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar

In anul 2009 la SRL-ul pe care-l administrez am emis una factura in valoare de 45o lei (pe care nu am incasat-o nici in ziua de azi, "multumesc "inca o data PIRITEX S.A. !), am platit impozit corespunzator trimestrului respectiv in valoare de 367 lei (21.08.2009) iar in data de 10.02.2010 am primit Titlu executoriu si Somatie pentru plata impozitului pe profit astfel: pana la 25.10.2009 suma de 402 lei si pana la 25.01.2010 suma de 550 lei. Total 952 lei. Termenul de achitare a sumei mentionate a fost de 15 zile, in cazul neachitarii se procedeaza la continuarea masurilor de executare silita. Ce inseamna aceste lucruri pentru ca nu le-am achitat ? Am mai platit din buzunar si cate 30 lei/luna comision administrare cont la banca (aprox. 270 lei). Observati ce profit am avut!
Se urmaresc disponibilitatile banesti ale srl -lui din conturile de la banci, se pune sechestru pe bunurile detinute de SRL si scot la vanzare.