Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declararea veniturilor din conventii civile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declararea veniturilor din conventii civile

Buna ziua,

As dori sa stiu daca exista obligatia de a declara veniturile din conventii civile pe anul 2009, in situatia in care s-a retinut si virat impozitul de 16% de catre societate.
Si inca o intrebare: societatea a retinut si virat 5.5%-contributia pt sanatate in cazul conventiei civile; care este baza legala a acestui fapt?

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Multumesc mult doamna Camelia!
Toate cele bune!
Pt cameliaj : Din cate stiu beneficiarul unui contract conventie civila trebuie sa depuna pana la 15 mai decl 200 cu veniturile realizate in anul 2009 indiferent de cota de impozit retinuta la sursa.Daca sustineti contrariul atunci nu ar fi gresit daca ati indica si art din Codul Fiscal.Multumesc.